کد خبر : 7366
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۰
350 views

۲ میلیارد و ۴۸۵ میلیون متر مکعب آب قابل تجدیدپذیر در گلستان

۲ میلیارد و ۴۸۵ میلیون متر مکعب آب قابل تجدیدپذیر در گلستان

شعار سال: مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: ۲ میلیارد و ۴۸۵ میلیون متر مکعب آب استان قابل تجدیدپذیر است که ۸۷ درصد آن کشاورزی، ۱۰ درصد شرب و سه درصد در صنعت تخصیص داریم که باید مدیریت شود. علی نظری اظهار کرد: کشور و به تبع آن استان گلستان، هم اکنون در حال

۲ میلیارد و ۴۸۵ میلیون متر مکعب آب قابل تجدیدپذیر در گلستان
شعار سال: مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: ۲ میلیارد و ۴۸۵ میلیون متر مکعب آب استان قابل تجدیدپذیر است که ۸۷ درصد آن کشاورزی، ۱۰ درصد شرب و سه درصد در صنعت تخصیص داریم که باید مدیریت شود.

علی نظری اظهار کرد: کشور و به تبع آن استان گلستان، هم اکنون در حال تجربه مشکلات بخش آب است. خشکسالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از ظرفیت آب‌های زیرزمینی از طریق حفر چاه‌ها، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده‌ است، از نشانه‌های این وضعیت کم آب شدن رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، کاهش کیفیت آب و فرسایش خاک در برخی استان‌های کشور است.

وی تصریح کرد: در استان گلستان نیز هم اکنون بیش از ۹۰ درصد آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود و اگر به همین منوال پیش برویم هر سال از ذخیره آب زیرزمینی استان کم و رواناب‌های ما نیز کمتر می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: بارندگی امسال تاکنون ۳۶۴ میلیمتر بوده است که نسبت به سال گذشته هشت درصد افزایش را شاهد هستیم ولی در درازمدت همین عدد ۳۸۱ میلیمتر بوده است که کاهش چهار و نیم درصدی بارش را نسبت به درازمدت نشان می‌دهد.

*۶۵ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای گلستان ذخیره شده است/ کاهش ۴۰ درصدی ذخیره مخازن سدهای استان گلستان

نظری افزود: در حال حاضر ۶۵ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شده است که ۲۴درصد حجم مخازن سدهای استان را تشکیل می‌دهد این در حالی است که سال گذشته ۱۰۸ میلیون متر مکعب ذخیره مخازن سدهای استان بود که کاهش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگر، کاهش رواناب‌ها در مهم‌ترین رودخانه‌های استان، اترک، گرگانرود و قره‌سو است. در سال گذشته در اترک ۴۴ میلیون متر مکعب آورد آب داشتیم در حالی که امسال ۶۰ درصد کاهش آورد داشتیم و نسبت به درازمدت ۹۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: در گرگانرود امسال ۵۷ میلیون متر مکعب آورد داشتیم در حالی که سال گذشته آورد این رودخانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب بود که ۴۹ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل و  ۸۲ درصد نسبت به درازمدت وجود دارد.

نظری تاکید کرد: در قره‌سو نیز هفت درصد کاهش آورد در سال جاری داریم، این اتفاقات بر اثر تغییر اقلیم، افزایش دما و خشکسالی‌های پیاپی و برداشت بی‌رویه از آب زیرزمینی رخ داده است.  

* ۳ سد در دست اجرا، ۳ سد در حال مطالعه و ۳۰۰ آب‌بندان در حال اجرای در استان گلستان

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان افزود: ما سعی کردیم سهم استان را از اعتبارات کشوری به استان بیاوریم، در حال حاضر سه سد شامل سد نرماب، آقدکش و چایلی سه سد در حال اجرا داریم و سه سد  نیز در حال مطالعه داریم. آب‌بندان‌هایی در دست ساخت داریم که بالای ۳۰۰ آب‌بندان در استان جود دارد.

نظری در خصوص وضعیت سد نرماب اظهار کرد: سد نرماب از جمله سدهای مهم در حال ساخت استان است، این سد عملا ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی اضافه کرد: از سال گذشته در بحث آزادسازی روستاها مشکل داشتیم که با پیگیری‌های انجام شده از سوی شرکت و پشتیبانی استاندار و نماینده مجلس در شورای اسلامی توانستیم، پایان سال گذشته نقدینگی بگیریم و در حال جا به جایی روستاها هستیم که مسیر برای ادامه کار هموارتر شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: این پروژه، تنها پروژه‌ای است که از محل ماده ۵۶ و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا می‌شود. اگر تعهدات اعتباری از سوی دولت فراهم شود و بدهی پیمانکاران پرداخت شود، انتهای سال ۱۳۹۷ این سد آزمایشی آبگیری می شود.

* تامین آب شرب ۱۳۰ روستا و چهار شهر با جمعیت ۵۶۰ هزار نفر و همچنین پشتیبانی سد وشمگیراز مزایای سد نرماب

نظری افزود: این پروژه، از معدود پروژه‌هایی است که ۵۰ درصد حجم مخزن را می‌توان، بدون اینکه شبکه‌های پایاب آن ساخته شود، بهره‌برداری کرد، تامین آب شرب ۱۳۰ روستا و چهار شهر با جمعیت ۵۶۰ هزار نفر و همچنین پشتیبانی سد وشمگیر به میزان ۵۶ میلیون متر مکعب از آب این سد، از جمله مزایای این طرح است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان ادامه داد: امروز باید باور کنیم تغییر اقلیم رخ داده است، در همین راستا کارگروه سازگاری با کم آبی در دولت تشکیل شده است که متشکل از وزیر نیرو، وزیرجهاد، وزیر صنعت، معدن و تجارت، و رئیس سازمان محیط زیست است که به تبع آن کارگروه استانی سازگاری با کم آبی در استان تشکیل شده و اقدامات و مصوبات ملی را در سطح استان پیگیری کند.

نظری تاکید کرد: اگر دقت نکنیم آینده شرایط‌مان بدتر می‌شود، ما امروز می‌گوییم،  پتانسیل فعلی ما پاسخگوی نیاز فعلی و آتی ما نیست اگر مدیریت مصرف و عرضه مدیریت نداشته باشیم.

وی بیان کرد: بدیهی است وقتی محدودیت منابع آبی بالا برود کشمکش‌ها و نزاع بیشتر می‌شود، برای جلوگیری از این موضوع باید صرفه‌جویی را ملاک عمل خود قرار دهیم، در آب شرب می توانیم، تا ۴۰ درصد بدون اینکه به بهداشت ما لطمه وارد شود صرفه‌جویی کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: در کشاورزی با روش‌های نوین آبیاری مصرف را کم کنیم، باید در الگوی کشت تغییرات ایجاد کنیم، اینها باید لاجرم اتفاق بیفتد بدیهی است اگر انجام نشود، در همه زمینه‌هایی که نیاز داریم. دچار مشکل می شویم ولی اگر مدیریت عرضه و مصرف توامان انجام شود، با ایجاد چرخه جدید می توانیم این نیازها را تامین کنیم.

*کف‌شکنی و جابه جایی و شور شدن آب نتیجه برداشت بیش از حد از سفره‌ها است

نظری افزود: می‌توانیم از پساب فاضلاب یا آب‌های نامتعارف در صنعت و بعضا در کشاورزی استفاده کنیم و از آب خوبی که در کشاورزی استفاده می‌شود، به شرب بدهیم، این چرخه‌ها باید ایجاد شود.

وی ادامه داد: ۲ میلیارد و ۴۸۵ میلیون متر مکعب آب قابل تجدیدپذیر استان است که ۸۷ درصد آن کشاورزی، ۱۰ درصد شرب و سه درصد در صنعت تخصیص داریم که باید مدیریت شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: ما زه آب در استان داریم که می‌توانیم آن را به این پتانسیل اضافه کنیم و با شیرین‌سازی از آب دریا نیز استفاده کنیم.

وی افزود: چاه‌های غیرمجاز فرم یک امسال تعیین تکلیف می‌شود و اگر اظهار به غیر نداشته و در حریم دیگری نباشد تعیین تکلیف شده و پروانه داده می‌شود در غیر این صورت بسته می‌شوند.

نظری بیان کرد: کف‌شکنی و جابه جایی و شور شدن آب نتیجه برداشت بیش از حد از سفره‌ها است و ما از مردم تقاضا داریم خود مدیریت داشته باشند و اطلاع‌رسانی‌ها نیز انجام شده است و در صورت تخلف در این زمینه‌ها با متخلفان برخورد می‌شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، کدخبر: ۱۳۹۷۰۲۲۳۰۰۱۳۰۹ ، www.farsnews.comارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

آخرین اخبار سرویس مازندران پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال