به گزارش خبرگزاری برنا؛ سراج الدین عارف نیادر نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان اظهار کرد: ۶۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود اطلاع دارند و تنها نیمی از آنها دارو مصرف میکنند که به علت عدم مراجعات بعدی بیمار به پزشک فقط ۱۹ درصد این افراد تحت کنترل هستند و این موضوعات به دلیل عدم آگاهی مردم است.

عارف نیا با بیان اینکه طرح«بسیج ملی کنترل فشار خون» از ۱۷ خرداد شروع شده و تا ۱۵ تیر ماه ادامه دارد گفت: هدف از اجرای این طرح علاوه بر آشنایی مردم با این بیماری، چک کردن دوره ای فشارخون و تغییر روش زندگی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: بدون در نظر گرفتن خانه های بهداشت و پایگاه های شهری حدود ۱۲۰ پایگاه ثابت و سیار هم برای انجام این امر در حال خدمت هستند.

وی افزود: تاکنون فشار ۱۶۰ هزار نفر معادل ۳۰ درصد جامعه تحت پوشش طرح، اندازه گیری شد و مشخص شده که ۱۹ درصد افراد بالای ۳۰ سال مبتلا به پرفشاری هستند.

عارف نیا تصریح کرد: در این طرح مقرر شده که نیمی از جمعیت بالای ۳۰ سال غربالگری شده که با توجه به جمعیت ۹۰۰ هزار نفری بالای ۳۰ سال استان ۴۵۰ هزار نفر را شامل می شود.

وی با بیان اینکه علت اصلی مرگ در بیماری های قلبی عروقی در ایران فشارخون بالا است، گفت: طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ در ایران ۳۰ درصد مردان و ۳۲ درصد زنان بالای ۱۸ سال دارای فشار خون بالا هستند.

وی اذعان داشت: ۹۰ درصد علت فشار خون بی دلیل بوده و تنها ۱۰ درصد عامل غددی دارد.

وی تاکید کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته، در طول ۲۵ سال اخیر میزان فشارخون سه برابر افزایش یافته است واز هر ۱۰۰ نفر قریب به ۳۰ نفر فشار خون بالا دارند.

وی تاکید کرد: فشار خون نرمال سیستولیک زیر ۱۲ و دیاستولیک زیر هشت است وافرادی که فشارخون بالای ۱۴ داشته باشد باید دارو مصرف کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ضمن بیان اینکه مصرف سیگار، کم تحرکی، نخوردن میوه جات و سبزیجات و مصرف بالای نمک را عوامل ابتلا به این بیماری است، گفت: لازم است همه افراد ۵روز از هفته، روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی داشته باشند.

وی ضمن تکذیب اینکه نمک دریا ضرر کمتری را نسبت به نمک ید دار دارد گفت: میزان مصرف نمک ید دار بایستی ۲٫۵ گرم در طول روز باشد که معادل یک قاشق چای خوری میباشد.

عارف نیا با تاکید بر لزوم کاهش حداقلی ۵ تا ۱۰درصدی وزن در اکثر افراد، ادامه داد: ۵۰ درصد جوانان بالغ کبد چرب دارند و کاهش وزن یک قانون در کنترل کبد چرب است.

وی ضمن بیان اینکه در استان گلستان بالای ۶۰ درصد افراد از تحرک کافی برخوردار نیستند، اظهار کرد: استان گلستان دارای رتبه دوم چاقی در کشور است و ۵۰ درصد افراد میوه وسبزیجات به اندازه کافی مصرف نمیکنند.

مصرف سیگار در۲۰ درصد افراد بالای ۱۵ سال در گلستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان یادآور شد: ۲۰ درصد آقایان بالای ۱۵ سال در استان گلستان سیگار مصرف میکنند.

وی با اشاره به اینکه عارضه قلیان از سیگار بیشتر است اضافه کرد: متاسفانه قلیان وارد خانواده ها شده است.

این عضو مسئول گفت: زمانی که مردم به فرهنگ روش های سالم زندگی کردن برسند مطمئنا شاهد کاهش تخت های بیمارستانی خواهیم بود و انواع بیماری ها کاهش یافته که این امر مستلزم اطلاع رسانی است.

وی با بیان اینکه ثابت نگه داشتن فشار خون و چاقی در جامعه از اهداف سند ملی فشار خون است، تصریح کرد: بهداشت، مردم،رسانه ها و ادارات بایستی در رسیدن به این هدف، فعال عمل کنند زیرا تنها ۲۵ درصد از فعالیت این هدف به عهده حوزه بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی است.